piątek, 21 czerwca 2019

Visa czy Mastercard?

Każdy posiada go w portfelu. No prawie każdy. Oczywiście mowa tutaj o kawałku plastiku z logo Visa bądź Mastercard. Na pierwszy  rzut oka te karty niczym się nie różnią. Obie mają rodowód amerykański i są powszechnym środkiem płatniczym w Polsce (ostatnio z tendencją spadkową kart z logiem Visa na rzecz Mastercard, ale jeszcze w dalszym ciągu udział w rynku tej pierwszej jest ciut większy). Każda z nich daje możliwość dokonywania płatności zbliżeniowej i pozwala na wypłaty w kasie sklepowej czyli tzw. cash back. Jednakże, jakby przyjrzeć się im nieco bliżej to można dostrzec kilka istotnych różnic.

Najistotniejsza z nich pojawia się w zakresie płatności zagranicznych. W dużym uproszczeniu Visa podczas przewalutowania (do którego dochodzi płacąc za granicą kartą podpiętą do polskiego konta) posługuje się swoimi tabelami kursów i w ten sposób przelicza obcą walutę na złotówki, które pobierane są z naszego konta. Ze względu na nienajgorsze własne tabele kursów jest sytuacja dosyć korzystania dla klienta. Niestety niewykluczone jest, iż rodzimy bank pobierze jeszcze swoją opłatę za tego typu operacje w postaci prowizji, a niekiedy nawet dodatkowe  przewalutowanie po własnym kursie. Warto więc przed wyjazdem za granicę sprawdzić jaka jest polityka naszego banku. Z kolei kart Mastercard najlepiej używać w strefie euro. Wówczas mamy do czynienia z przewalutowaniem przy użyciu spreadów bankowych (niestety mniej korzystnych od tabeli kursów Visa). Jeśli płacimy w innej walucie niż euro, to operator najpierw przeliczy kwotę na nie, a potem dopiero na złotówki. Tutaj też nie możemy zapomnieć o prowizji banku, choć w większości przypadków jest ona nieco mniejsza niż u głównego konkurenta. Niemniej wydaje mi się, iż rozważne użytkowanie karty Visa za granicą generuje niższe koszty i głównie na niej oparłbym swoje wyjazdowe eskapady. Kolejnym elementem są opłaty za użytkowanie karty. Jednakże ten element zależy w głównej mierze od polityki danego banku. Ja dotychczas miałem do czynienia z nieco tańszą taryfą dla Visy, ale ta różnica jest już coraz mniejsza. Omawiając obie karty nie sposób nie wspomnieć o ich programach lojalnościowych. Program Vista Oferty jest skierowany dla wszystkich użytkowników  i polega na zwrocie pieniędzy za płatność na określoną kwotę realizowaną u partnera programu. W przypadku Mastercard jest to program Mastercard Priceless Specials dedykowany użytkownikom jedynie wybranych kart. Tutaj za płatności zdobywa się punkty, które później można wymienić na nagrodę z katalogu. Chociaż mechanizm zwrotu oferowanego przez Visa bardziej mi się podoba, to z udziału w programie Mastercard otrzymałem dotychczas większe profity.
Podsumowując, osobiście jestem zwolennikiem posiadania kart tych obu organizacji płatniczych. Jest to spowodowane, iż zazwyczaj doskonale się uzupełniają, a wybór dotyczący ich użycia zależy od danych okoliczności. W taki sposób możemy wybierać najkorzystniejszą dla nas opcję biorąc pod uwagę gdzie i kiedy używamy karty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz