poniedziałek, 1 lipca 2019

6 propozycji ulokowania środków z programu Rodzina 500+

Gdzie odkładać pieniądze na przyszłość dziecka

Z dniem 1 lipca 2019 r. grono beneficjentów rządowego programu Rodzina 500+ zdecydowanie się powiększy. Jest to związane z wypłatą świadczenia rodzicom wszystkich dzieci do 18 roku życia niezależnie od osiąganego przez nich dochodu. Termin wypłaty zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Najlepiej to zrobić do końca sierpnia 2019 r. , wówczas świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie przekazane do 31 października 2019 r. Dla milionów polskich rodzin to dodatkowe 500 zł w portfelu. Warto by się zastanowić jak tą kwotę najlepiej rozdysponować, a jeszcze lepiej pomnożyć (wszakże trudno zakładać, iż program w takim kształcie będzie trwał „wiecznie”). 


Osobiście postanowiłem „moją” pięćsetkę przeznaczyć na …no jakże by inaczej jak nie na dziecko. Będzie to inwestycja w jego rozwój edukacyjny. Myślę, iż dobra a może nawet bezcenna. Jakie są jeszcze inne możliwości? 

Najpopularniejsze  z nich to:

1. Lokaty, konta oszczędnościowe i programy systematycznego oszczędzania (zapewne o ich jeszcze nieraz wspomnę na tym blogu).
 
2. Obligacje skarbowe, a zwłaszcza ich „rodzinna” wersja na 6 lub 12 lat (wpis na ten temat pojawi się w niedługim czasie).
 
3. Akcje i inne papiery dłużne, najlepiej tych spółek, które co roku dzielą się zyskiem z inwestorami (również wkrótce na blogu).
 
4. Tzw. twarde waluty obce: o dużej odporności na czynniki zewnętrzne i wymienialne praktycznie w każdym miejscu i czasie (o tym w dalszych planach).
 
5. Metale szlachetne, a właściwie dwa z grupy miedziowców: srebro i złoto.
 
6. Nieruchomości – samodzielnie bądź w coraz popularniejszych inwestycjach grupowych.
 
Zdaje sobie sprawę, iż miesięczny "benefit" w wysokości 500 zł (a nawet jego wielokrotność) jest decydowanie zbyt mały na część powyższych projektów, lecz najważniejsze jest określenie strategii (niewykluczone, a raczej wskazane jest inwestowanie w różne źródła jednocześnie) i budowanie swojego „portfela” krok po kroku. W końcu kiedyś nasze dziecko za to podziękuje, a jeżeli nie to przynajmniej pozostanie nam satysfakcja. 

Na dobry początek można zacząć od dodatkowego zysku związanego z programem w postaci 300 zł lub 100 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz