środa, 31 lipca 2019

Rodzinne oszczędzanie

Premia za wspólne oszczędzanie
Z uwagi na to, iż coraz trudniej znaleźć dobre oprocentowane lokaty lub konta oszczędnościowy (chociaż są i tutaj wyjątki) ten wpis poświęcę programowi systematycznego oszczędzania jaki proponuje Nest Bank. Jest nim promocyjne konto oszczędnościowe o nazwie Nest Rodzinne Oszczędności. To swoisty mix uwzględniający okres oszczędzania, co miesięczną kwotę wpłaty i ... liczbę dzieci. Na pierwszy rzut oka oferta wygląda dosyć skomplikowanie, lecz postaram się ją nieco rozjaśnić. 


Ogólne warunki promocji

W każdym przypadku oprocentowanie konta wynosi ok. 1,2 % (tj. WIBOR 3M-0,5 %), ale na szczęście to tylko jedna ze składowych. Głównym czynnikiem, który "robi różnicę" jest premia w wysokości minimum 2 % do maksimum 30 % wysokości wpłat przyznawana po każdym roku uczestnictwa w programie. Już w momencie zakładania konta w bankowości internetowej należy zadeklarować okres oszczędzania wraz z co miesięczną kwotą wpłat. Nie można też zapomnieć zgłosić swojego potomstwa, wszakże wpływa ono na ostateczną wysokość premii. Następnie realizować te wpłaty co najmniej w każdym z 11 miesięcy kalendarzowych danego roku oszczędzania (a więc można sobie zrobić miesięczne "wakacje" od wpłat) i utrzymywać stale rosnące saldo.

Okres oszczędzania i deklarowana kwota wpłat

Okres oszczędzania można wybrać spośród 5, 10 lub 15 lat. W zależności jaki okres zostanie wybrany maksymalna deklarowana kwota wpłaty wynosi: 
 • 600 zł dla okresu 5 lat
 • 300 zł dla okresu 10 lat
 • 200 zł dla okresu 15 lat
Za to wysokość minimalnej deklarowanej kwoty w każdym przypadku jest taka sama i wynosi 50 zł. 

Wysokość premii

Wysokość współczynnika premii zależy od danego roku oszczędzania i ilości dzieci.  Poszczególne wartości zaprezentowane są w tabeli mieszczonej w regulaminie. Należy tutaj podkreślić, iż liczbę dzieci można "aktualizować" w trakcie uczestnictwa, tym samym zwiększając swój zysk.

Jaką opcję wybrać?

Uważam, iż opisywana oferta jest na tyle ciekawa, iż warto wziąć w niej udział. Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż z każdym kolejnym rokiem oszczędzania coraz więcej środków musi leżeć na słabo oprocentowanym koncie, a premia nalicza się tylko od wpłat w danym roku. Na szczęście to nie jest lokata, więc przerwanie okresu oszczędzania jest w tym przypadku możliwe. Jedyną konsekwencją jest utrata premii za okres, w którym nastąpiło wycofanie środków. Po przeanalizowaniu wszystkich warunków oferty wybrałbym opcję 5-letnią z maksymalną kwotą wpłaty. Bank wynagrodzi taki sposób oszczędzania premią w wysokości:
 • 1 rok - 144 zł co wraz z odsetkami na koncie odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowania ok. 5,80 % brutto
 • 2 rok - 216 zł co wraz z odsetkami na koncie odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu ok. 4,16 % brutto
 • 3 rok - 288 zł co wraz z odsetkami na koncie odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 3,58 % brutto
 • 4 rok - 360 zł co wraz z odsetkami na koncie odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 3,28 % brutto
 • 5 rok - 432 zł co wraz z odsetkami na koncie odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 3,10 % brutto
Oczywiście zysk będzie większy przy posiadaniu dzieci. Jak widać procent jest największy po pierwszym roku oszczędzania. Tak jak wspomniałem już wyżej okres oszczędzania można przerwać poprzez wypłacenie środków. Jeżeli zrobi się to w odpowiednim momencie po otrzymaniu premii to nie pozostaje nic innego jak ...  ponownie rozpocząć swój pierwszy rok z gwarantowanym najwyższym procentem. Jednakże również pozostanie w programie do końca swojego okresu oszczędzania pozwala osiągnąć niezły wynik.

Konto osobiste

Aby założyć konto oszczędnościowe Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być posiadaczem konta osobistego. Na szczęście jest to w pełni darmowy rachunek. Wniosek o konto osobiste złożysz tutaj.

Lokata Witaj

Nie można nie wspomnieć o przywileju nowych klientów jakim jest możliwość założenia lokaty powitalnej. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od sfinalizowania umowy. Lokata Witaj to depozyt do 10.000 zł z oprocentowaniem 4 % w skali roku. Pierwsza opcja dotyczy 3 miesięcznego okresu zdeponowania środków i nie wymaga żadnych dodatkowych warunków, zaś druga to 6 miesięczna lokata z wymogiem wpływu wynagrodzenia w wysokości minimum 1.000 zł w co najmniej jednym z miesięcy. Regulamin lokaty.

Konto oszczędnościowe Nest Skarbonka 

Do ulokowania swoich "drobnych" oszczędności nadaje się konto oszczędnościowe Nest Skarbonka. Charakteryzuje się ono oprocentowaniem w wysokości 3 % do kwoty 5.000 zł w miesiącu otwarcia i przez kolejne 6 miesięcy kalendarzowych. Po tym okresie oprocentowanie spada do standardowego. Pierwszy miesięczny przelew wewnętrzny z rachunku jest bezpłatny, kolejne to już koszt 5 zł. Dokument dotyczący opłat.

Podsumowanie

Osobiście cenię programy systematyczne oszczędzania ze względu na walor edukacyjny. A tutaj jeszcze można zyskać sporo więcej w sensie finansowym. Jednym słowem to obecnie bezsprzecznie najlepszy taki program na rynku.

5 komentarzy:

 1. Ja mam inny patent na oszczędzanie. Generalnie ciężko u mnie z odkładaniem do skarbonki. Postawiłam na lokatę. Motywuje mnie to do tego by nie wypłacać swoich pieniędzy i fakt, że moja wpłata powoli rośnie bardzo mnie cieszy. Na https://sowafinansowa.pl/ czytałam o lokatach i wybrałam ofertę lokaty w Idea Bank. Podoba mi się to, że nie muszę mieć tam konta bankowego by otworzyć tam lokatę. Wygodne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to dobry sposób, ale na dłuższą metę trudno o dobre oprocentowanie. Najlepsze jest zazwyczaj dla nowych klientów lub nowych środków, zaś później spada do standardowego.Innym rozwiązaniem jest posiadanie kilku kont i żonglowanie środkami między promocjami.

   Usuń
  2. Dzięki za radę przemyślę to, chociaż na chwilę obecną jestem zadowolona. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Oszczędzanie na lokacie być może jest jakimś sposobem, ale uzyskane pieniądze z oprocentowania wołają o pomstę do nieba. Ogólnie jestem sceptyczny do takiej formy dystrybucji swoich pieniędzy. Na co dzień prowadzę księgowość we Wrocławiu, więc temat znam bardzo dobrze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, jedynie czasem broni się oferta z promocyjnym oprocentowaniem. Często bonus od banku jest największy za założenie konta (i spełnienie łatwiejszych bądź trudniejszych warunków), a nie zaś za ulokowanie w nim oszczędności. Również pozdrawiam:)

   Usuń