czwartek, 7 maja 2020

Ochrona przed wyłudzeniem kredytu

Ochrona przed kradzieżą danychKażdy z nas na pewno słyszał o próbie wyłudzenie kredytu na czyjejś dane. Pomimo szerokiej akcji edukacyjnej zjawisko to nie słabnie, a wręcz przybiera na sile. Jak się przed tym chronić?


Należy przede wszystkim zachować dalece idącą ostrożność przed udostępnianiem swoich danych, zwłaszcza osobom bądź instytucjom, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Niemniej, często jesteśmy zmuszeni to robić. Tak się dzieje np. w przypadku podpisania umów na odległość za pośrednictwem firm kurierskich. I takie rozwiązania często są stosowane w opisywanych tutaj promocjach bankowych. Choć nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, pewnym zabezpieczeniem jest Biuro Informacji Kredytowej. Mam tutaj na myśli Alerty BIK. Są to natychmiastowe powiadomienia w formie SMS i e-mail, gdy tylko instytucja finansowa będzie chciała sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Dzieje się tak przy próbie uzyskania kredytu bądź pożyczki. Znajdą one także zastosowanie, kiedy ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu można zapobiec zawarcia wszelkiego rodzaju umów o świadczeniu usług np. telekomunikacyjnych. Można też jednym kliknięciem zastrzec swój skradziony dokument tożsamości.
W tej chwili trwa promocja, w której opisywane powiadomienia są darmowe na okres 3 miesięcy. Myślę, iż warto wypróbować tą usługę i wtedy podjąć decyzję odnośnie ich dalszej przydatności. 

Aby aktywować Alerty BIK, należy założyć konto w portalu BIK. Można to zrobić w kilka minut, bez wychodzenia z domu. W tym celu należy przesłać formularz i dokonać weryfikacji swojej tożsamości. Na koniec pozostaje już ustawienie swojego hasła i aktywacja Alertów.

Jako że, sam aktywnie koszystam z różnego rodzaju promocji, co nierzadko wymaga podawania danych, korzystam z tego typu ochrony już od dłuższego czasu. W moim przypadku są to Alerty i Raporty BIK. Taki pakiet to oprócz ochrony przed wyłudzeniem, jest dobrym narzędziem do sprawdzenia swojej zdolności kredytowej przed jakimkolwiek zapytaniem o kredyt bądź kartę kredytową.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz