piątek, 16 kwietnia 2021

Praca jako Tajemniczy Klient

 

Jedną z okazji do dorobienia jest praca jako tajemniczy klient. Od razu trzeba podkreślić, iż z tego zajęcia raczej nie będzie kokosów, ale kilka lub kilkaset dodatkowych złotych w miesiącu. 

Kim jest tajemniczy klient?

 

Tajemniczy klient to osoba, która wykonuje na zlecenie audyt danego miejsca (sklepu, restauracji, hotelu itp.). Przy okazji wizyty ocenia takie aspekty jak czystość lokalu czy jakość obsługi. Odnotowuje przy tym wszystkie możliwe uchybienia i ocenia poziom swojego zadowolenia z perspektywy klienta. Wszystko to według ściśle określonego scenariusza. Po realizacji audytu zazwyczaj składa raport z wizyty (za pomocą elektronicznego formularza), który to trafia do firmy zlecającej daną kontrolę.

Kto może zostać tajemniczym klientem?

 

Nie ma tutaj jakiś szczególnych wymogów odnośnie wykształcenia czy doświadczenia. Bardziej liczą się predyspozycje potencjalnego kandydata. I tak osoby, które pragną podjąć się tej pracy powinny charakteryzować się:
 
 • dokładnością;
 • sumiennością;
 • punktualnością;
 • spostrzegawczością;
 • naturalnością w kontaktach międzyludzkich (niekiedy przydaje się trochę umiejętności aktorskich).

I  to w zasadzie tyle albo aż tyle.

Zarobki tajemniczego klienta

 

Pracę jako tajemniczy klient należy traktować jako dorywczą, gdyż ilość i częstotliwość zleceń nie jest stała (propozycję takich audytów przychodzą na rejestrowany adres e-mail bądź wykorzystywana jest forma telefoniczna) . Z reguły stawki wynoszą od 10 do 50 zł za zlecenie, zaś średni czas na wykonanie  audytu wynosi około 30 minut. Oczywiście bywają takie wizyty, które można zrealizować w 5 minut jak i są te 2 godzinne. Czasem też jest możliwość odzyskania części kosztów związanych z dojazdem do placówki (zazwyczaj jest taka możliwość, jeżeli wymaga to pokonania większego odcinka od miejsca zamieszkania). Jeżeli taka osoba sprawdzi się jako audytor (jej audyt i raporty będą oceniane wysoko), po pewnym czasie współpracy może liczyć na lepsze (czytaj więcej płatne) zlecenia (np. wizyta w salonie samochodowym czy weekend w hotelu z zabiegami SPA).

Podsumowanie

 

Wydaje mi się, iż jest to dobra praca dla studentów lub osób dysponujących nadmiarem czasu. W ten sposób można zdobyć ciekawe doświadczenia jak i przyczynić się do zwiększenia poziomu jakości obsługi klienta. Ofert tego typu pracy nie brakuje w internecie, jednakże z uwagi na dużą ilość oszustów, dobrze jest przedtem zasięgnąć opinii o takiej firmie. 
 
Na koniec mogę polecić zaufaną firmę poprzez kontakt na e-mail. W celu takiej ofert pracy proszę napisać do mnie.

Zdjęcie z serwisu foter.com

2 komentarze:

 1. Wiele tego typu firm z którymi się dobrze współpracowało zniknęło z rynku lub właściwie zawiesiło zlecenia z powodu pandemii. Np. Daymaker, Perspecto, SmartCheck (Dekra). Niewiele ich pozostało, a te, które pozostały, mają mało zleceń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tym, iż wybór zleceń jest teraz mniejszy. Pozostaje mieć nadzieję, iż taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie i po odblokowania gospodarki prędzej czy później wróci do poziomów sprzed pandemii.

   Usuń