wtorek, 27 września 2022

Wzrost oprocentowania obligacji skarbowych

 

Po miesięcznej przerwie wróciła podwyżka papierów wartościowych Skarbu Państwa. Ten wzrost nie jest zbyt duży, ale mimo to sprawia, iż jest to niezły produkt do uzupełnienia swojego portfela inwestycyjnego.

Aktualnie (tj. jeszcze do końca września 2022 r.) do wyboru są następujące papiery wartościowe:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 3,00 % (OTS) / październikowa emisja będzie oprocentowana na poziomie 3,00 % w stosunku rocznym, a więc TUTAJ BEZ ZMIAN /.
 
  • roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,50 % w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym (ROR). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP (odsetki są wypłacane co miesiąc) / październikowa emisja będzie już oprocentowana w wysokości 6,75 % /.

     
  • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,75 % w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym (DOR). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,25 % (odsetki są wypłacane co miesiąc) / październikowa emisja będzie już oprocentowana w wysokości 6,85 %, a później stopa referencyjna i marża 0,10 % /.
 
  • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,50 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M / październikowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 6,85 % /.
 
  • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,50 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,00 % / październikowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 7,00 % /.
 
  • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,75% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / październikowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 7,25 % /. 
 
  • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 6,70 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,50 % / październikowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 7,20 % /. Więcej o nich tutaj.
 
  • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 7,00 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,75 % / październikowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 7,50 %  /. Więcej o nich tutaj.
 

Po raz kolejny oprocentowanie obligacji wzrosło w większości przypadków o 0,5 % w pierwszym okresie odsetkowym (w kolejnych wysokość marży pozostała bez zmian). Dotyczy to obligacji na okres 4 lat i więcej. Natomiast przy krótszych terminach ten wzrost nie jest już tak okazały, zaś w przypadku dwulatek zwraca uwagę obniżenia marży z 0,25 na 0,10 % (na szczęście to jedyny taki przypadek). W dalszym ciągu najkorzystniejsze są obligacje indeksowane inflacją, gdyż w sposób automatyczny podążają za rynkiem, a spośród nich najlepsze są te związane z programem "500+". Aktualnie oprocentowanie w dalszym ciągu konkuruje z najlepszymi ofertami lokat bankowych, a w dalszej perspektywie jest lepsze poprzez wysokie odczyty inflacji. Nie ma się więc co dziwić, iż instrument ten w ostatnich czasach notuje rekordy sprzedaży.

Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz