piątek, 29 lipca 2022

Wakacji nadszedł czas...

Tak się składa, iż w tym roku moje wakacje zbiegły się z tymi "rządowymi". A więc na dobry początek urlopu złożyłem wniosek o zawieszania rat kredytu hipotecznego w PKO BP. Zresztą nie tylko ja, bowiem proces ten jest na tyle powszechny, iż wpłynął na działanie serwerów niektórych banków (co utrudnia bądź niekiedy uniemożliwia zalogowanie się do bankowości elektronicznej).

Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy kredytobiorca hipoteczny, który nabył nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe.  Dodatkowo pożyczka ta musi być zaciągnięta w złotówkach, a umowa zawarta przed 1/07/22. Jeżeli spełniamy te warunki to od sierpnia 2022 r. do końca 2023 roku można zawiesić w sumie 8 rat kredytu.

Spłatę zobowiązań można zawiesić:

 

  • na 2 miesiące w okresie 01/08-30/09/22
  • na 2 miesiące w okresie 01/10-31/12/22 (tutaj można sobie wybrać dwa miesiące z trzech)
  • po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 r. (tutaj można sobie wybrać jeden miesiąc z trzech)


Skorzystanie z wakacji kredytowych powoduje, iż okres kredytowania zostanie wydłużony o wybrane przerwy w jego spłacie. Nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Wszystko to sprawia, iż każdy powinien  rozważyć odroczenia tych rat. Korzyści z takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim będzie to ulga dla naszego portfela, co jest istotne ze względu na szalejące ceny. Po drugie może uda się w ten sposób trochę "przeczekać" wysokie stopy procentowe i związane z tym odsetki (w końcu prędzej czy później muszą one spaść). Po trzecie (oczywiście jeżeli ktoś ma taką możliwość) to może zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wrzucić na konto oszczędnościowe i w ten sposób dołożyć kilka złotych do domowego budżetu. Aż wreszcie można nadpłacić kredyt i tym samym zmniejszyć swoje zadłużenie i wysokość co miesięcznych rat. Tak więc wykorzystanie tej możliwości zależy od naszej sytuacji finansowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz