poniedziałek, 25 lipca 2022

Sierpniowa oferta obligacji skarbowych

Dzisiaj pojawiła się sierpniowa oferta obligacji skarbowych. I już tradycyjnie zostało podwyższone oprocentowanie tych papierów wartościowych. Warto więc rozważyć ich nabycie do swojego portfela inwestycyjnego.

Aktualnie (tj. jeszcze do końca lipca 2022 r.) do wyboru są następujące papiery wartościowe:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 3,00 % (OTS) /sierpniowa emisja będzie oprocentowana na poziomie 3,00 % w stosunku rocznym, a więc TUTAJ BEZ ZMIAN /.
 
  • roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,00 % w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym (ROR). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP (odsetki są wypłacane co miesiąc) / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana w wysokości 6,50 % /.

     
  • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,25 % w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym (DOR). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,25 % (odsetki są wypłacane co miesiąc) / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana w wysokości 6,75 % /.
 
  • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,00 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 6,50 % /.
 
  • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,00 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,00 % / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 6,50 % /.
 
  • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,25% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 6,75 % /. 
 
  • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 6,20 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,50 % / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 6,70 % /. Więcej o nich tutaj.
 
  • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 6,50 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,75 % / sierpniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 7,00 %  /. Więcej o nich tutaj.
 

Po raz kolejny oprocentowanie obligacji wzrosło w większości przypadków o 0,5 % w pierwszym okresie odsetkowym (w kolejnych wysokość marży pozostała bez zmian). W dalszym ciągu najkorzystniejsze są obligacje indeksowane inflacją, gdyż w sposób automatyczny podążają za rynkiem (choć z przesunięciem czasowym, dlatego też ten pierwszy okres zazwyczaj jest niekorzystny i stratny). A spośród nich najlepsze są te związane z programem "500+". Aktualnie oprocentowanie konkuruje z najlepszymi ofertami lokat bankowych, a w dalszej perspektywie można je pobić poprzez wysokie odczyty inflacji.

Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz