poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Ostatni dzwonek na zakup obligacji skarbowych z wyższym oprocentowaniem

Oferta obligacji skarbowychNo i stało się. Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej "dotknęły" również obligacji Skarbu Państwa. Obniżki oprocentowania dotyczą wszystkich majowych papierów. Na szczęście mamy jeszcze parę dni kwietnia, a to oznacza, iż w grze jest jeszcze kwietniowa (czytaj wyższa) oferta.


 Aktualnie do wyboru są następujące papiery wartościowe:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 1,5 % (OTS) / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 0,5 % w stosunku rocznym /.
  • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 2,1 % (DOS) / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1 % w stosunku rocznym /.
  • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,2 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stawki bazowej pomnożonej przez 1 / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,1 % w stosunku rocznym /.
  • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,4 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,3 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 0,75 % w drugim /.
  • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,7 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,50 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,7 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1 % w drugim /.
  • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 2,8 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,75 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,5 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,25 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.
  • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 3,2 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 2 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,5 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.

Jak widać spadki te są dosyć znaczne. Warto więc rozważyć nabycie kwietniowej emisji i zapewnić sobie lepsze warunki. Zwłaszcza, iż depozyty bankowe z dnia na dzień oferują gorsze warunki, a niektóre już wręcz zniechęcają do oszczędzania. Oczywiście najbardziej atrakcyjne są obligacje indeksowane obligacją. Jest to jeden ze sposobów ochrony nabywczej swoich oszczędności przed wzrostem inflacji.
Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz