środa, 26 stycznia 2022

Wzrost oprocentowania obligacji skarbowych

Dla wszystkich inwestujących w papiery dłużne to dobra wiadomość. Ministerstwo Finansów wraz z emisją lutowej serii podwyższyło oprocentowanie obligacji skarbowych. Z jednej strony trochę nieoczekiwanie, gdyż ten model inwestycji (a bardziej ochrony kapitału) cieszy się ostatnio dosyć dużym powodzeniem, a z drugiej strony w świetle szalejącej inflacji i perspektywy kolejnego wzrostu stóp procentowych jest to decyzja jak najbardziej zasadna. Aktualnie (tj. jeszcze do końca stycznia 2022 r.) do wyboru są następujące papiery wartościowe:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 0,5 % (OTS) / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1 % w stosunku rocznym /.
 
  • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 1 % (DOS) / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,5 % w stosunku rocznym /.
 
  • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 1,1 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,6 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym /.
 
  • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 1,3 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 0,75 % / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,8 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,00 % w drugim /.
 
  • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 1,7 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1 % / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,20 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,25 % w drugim /. 
 
  • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 1,5 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,5 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.
 
  • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 2 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,5 % / lutowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,50 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,75 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.

Jak łatwo zauważyć oprocentowanie wzrosło o 0,5 % w stosunku rocznym, a marża o 0,25 %. W dalszym ciągu nie są to powalające stawki, ale troszkę lepiej już to wygląda. Zwłaszcza, iż depozyty bankowe w większości nadal tkwią w stagnacji. Oczywiście najkorzystniejsze są obligacje indeksowane inflacją, gdyż w sposób automatyczny podążają za rynkiem. Dzięki takiemu mechanizmowy część moich papierów wartościowych w kolejnym roku jest oprocentowana w wysokości 7-10 %. Trudno teraz szukać takich stawek w bankach. Warto więc rozważyć ten sposób lokowania chociaż części wolnych środków.

Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz