piątek, 25 marca 2022

Kolejny wzrost oprocentowania obligacji skarbowych

 

W kwietniu nastąpi już kolejna w tym roku podwyżka oprocentowania obligacji skarbowych. Jest to uzasadnionych ruch Ministerstwa Finansów biorąc pod uwagę aktualne jak i przyszłe odczyty wskaźnika inflacji.


Aktualnie (tj. jeszcze do końca marca 2022 r.) do wyboru są następujące papiery wartościowe (nie wymieniam tutaj serii obligacji premiowych, gdyż to jednorazowa emisja).:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 1,0 % (OTS) / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 1,5 % w stosunku rocznym /.
 
  • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 1,5 % (DOS) / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,0 % w stosunku rocznym /.
 
  • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 1,6 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,1 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym /.
 
  • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 1,8 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,0 % / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,3 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,0 % w drugim /.
 
  • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,2 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,7 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,25 % w drugim /. 
 
  • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 2,0 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,5 % / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 2,5 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,5 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.
 
  • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 2,5 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,75 % / kwietniowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,0 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,75 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.

Jak łatwo zauważyć oprocentowanie wzrosło o 0,5 % w stosunku rocznym, zaś marża pozostała bez zmian.  Najkorzystniejsze są obligacje indeksowane inflacją, gdyż w sposób automatyczny podążają za rynkiem (choć z przesunięciem czasowym). Dzięki takiemu mechanizmowy część papierów wartościowych zainwestowana rok temu jest teraz oprocentowana w wysokości 7-10 %. Trudno teraz szukać takich stawek w bankach czy innych bezpiecznych inwestycjach. A wszystko wskazuje na to, iż będzie jeszcze wyższy (choć nie jest to powód do radości, gdyż wiąże się z wyższymi cenami dóbr i usług). Warto więc rozważyć ten sposób lokowania chociaż części wolnych środków.

Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz