poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Od maja lepsze warunki obligacji skarbowych

 

Majowa odsłona obligacji skarbowych będzie miała lepsze oprocentowanie. Jest już druga z rzędu podwyżka, a trzecia w tym roku.


Aktualnie (tj. jeszcze do końca kwietnia 2022 r.) do wyboru są następujące papiery wartościowe:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 1,5 % (OTS) /akurat tutaj nic się nie zmieni, czyżby było na nie tylu chętnych? /.
 
  • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 2,0 % (DOS) / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,0 % w stosunku rocznym /.
 
  • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,1 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,1 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym /.
 
  • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,3 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,0 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,3 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,0 % w drugim /.
 
  • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 2,7 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,7 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,25 % w drugim /. 
 
  • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 2,5 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,5 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,5 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,5 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.
 
  • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 3,0 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,75 % / majowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 4,0 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,75 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.

Jak łatwo zauważyć oprocentowanie wzrosło o 1,0 % w stosunku rocznym, zaś marża pozostała bez zmian (chociaż wolałbym odwrotnie).  Najkorzystniejsze są obligacje indeksowane inflacją, gdyż w sposób automatyczny podążają za rynkiem (choć z przesunięciem czasowym, dlatego też ten pierwszy okres zazwyczaj jest niekorzystny). Dzięki takiemu mechanizmowy część papierów wartościowych zainwestowana rok temu jest teraz oprocentowana powyżej w okolicach 12 %, a niedługo będzie jeszcze więcej. Także w tym przypadku strategia ich systematycznego nabywania zdała egzamin.

Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz