poniedziałek, 16 marca 2020

Otwórz IKZE i zgarnij 100 zł

ING Bank Śląski na tapetę wrzucił kolejny instrument oszczędzania. Tym razem kolej na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W zmian za założenie i oszczędzanie na nim bank zapłaci nam 100 zł.


Okres promocji

Promocja trwa od 13/03/20 do 8/05/20.

Adresaci promocji

Akcja skierowana jest do osób, które nie posiadają konta IKZE w ING Banku Śląskim. Jakkolwiek takie konto można posiadać tylko jedno, więc jeżeli ktoś ma taki produkt w innym banku musiałbym go najpierw zlikwidować. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie konta osobistego w ING.

Warunki uczestnictwa

W pierwszym kroku należy założyć konto IKZE w Moim ING. Niezbędne jest wyrażenie zgody na przekazywanie przez bank, w sposób elektroniczny, informacji handlowych (marketingowych), w tym profilowanych informacji handlowych. Po tym konieczne jest założenie zlecenia stałego z konta osobistego na IKZE w wysokości minimum 300 zł. Powinno one być realizowane co najmniej przez 6 miesięcy. Saldo konta IKZE na 10/11/20 musi wynosić minimum 1.800 zł. Nagroda w wysokości 100 zł trafi na konto osobiste uczestnika do 20/11/20.

O IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to instrument oszczędzania na emeryturę. W ING działa on na zasadzie konta oszczędnościowego z oprocentowanie 0,7 % w skali roku (bez potrącenia tzw. podatku "Belki"). Odsetki dopisywane są do kapitału na koniec każdego miesiąca.

[Kogo taka stawka nie satysfakcjonuje i wolałbym liczyć na większe zyski (ale również brać pod uwagę ewentualne starty) może później dokonać tzw. wypłaty transferowanej do innego podmiotu prowadzącego tego typu konta, który inwestuje zgromadzony kapitał np. w fundusze inwestycyjne.]

Jego dużym atutem jest możliwość uzyskania ulgi podatkowej w związku z wpłaconą kwotą. Kwota oszczędności jaką możemy wpłacić na IKZE wynosi 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. W 2020 roku ta kwota wynosi 6.272,40 zł. Jest to górny limit wpłaty, zaś na potrzeby wyżej opisanej promocji starczy jedynie łączny transfer 1.800 zł. Jednakże im większa wpłata to większa ulga podatkowa. Dla "przeciętnego" podatnika przy stawce 18 % (pierwszy próg podatkowy) maksymalna wpłata pozwoli na zwrot podatku w wysokości 1.129,03 zł (przy drugim progu podatkowym ze stawką 32 % ta kwota rośnie do 2.007,17 zł).

Po osiągnięciu 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych środki możemy wpłacić. Aby nie było zbyt pięknie, koniecznie będzie zapłacenie podatku w wysokości 10 % od wpłaconej kwoty. Jednakże 10 % to zawsze dużej mniej niż 18 %, nie wspominając już o 32 %. 

Z uwagi na to, iż zebrane środki na koncie IKZE są naszą własnością możemy je także wpłacić dużo wcześniej, niż wskazane wyżej wytyczne. Jednakże tutaj nie obędzie się od konieczności uiszczenia podatku dochodowego w standardowej stawce.

Na koniec jeszcze wspomnę o aktualnej promocji związane z założeniem konta w ING. W ten sposób można zyskać 160 zł w opcji dla osób młodych i "trochę" starszych.

Regulamin promocji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz