czwartek, 16 lipca 2020

Czy to już koniec IKE w Banku Millennium?

Najlepsze bankowe IKEDotychczas swoje indywidualne konto emerytalne (IKE) prowadziłem w formie lokaty w Banku Millennium. Jako, iż należę do osób ceniących sobie spokój i bezpieczeństwo to oferowane tam warunki dosyć mnie zadowalały. Było to 3 %, co odpowiadało stawce około 3,7 % na tradycyjnej lokacie bankowej. Jednakże tegoroczne decyzje Rady Polityki Pieniężnej (trzykrotna obniżka stóp procentowych) wywróciła rynek depozytów do góry nogami. Konsekwencją tego jest to, iż o takiej stawce można na długo zapomnieć zarówno w przypadku tradycyjnych form oszczędzania jak i tych opakowanych w formę emerytalną. Aktualne oprocentowanie IKE w Banku Millennium wynosi zaledwie 1 % i taka stawka będzie obowiązywała jedynie do 3/09/20. Po tym spadnie do 0,10 % (!), więc oszczędzanie w ten sposób całkowicie mija się z celem. Zwłaszcza, iż inflacja trzyma się mocno (według ostatniego odczytu GUS to 3,3 %). Jaka jest alternatywa?Alternatywą jest prowadzenie IKE w formie funduszy inwestycyjnych bądź rachunku maklerskiego. Jest jeszcze bezpieczna opcja IKE-Obligacje w PKO BP. W moim przypadku te trzecie rozwiązanie  odpada, gdyż nabywam już te papiery wartościowe poprzez rachunek maklerski i nie chciałbym  kumulować tej formy inwestycji. Z dwóch pierwszych mój wybór padł na fundusz inwestycyjny. W najbliższym czasie zamierzam dokonać przetransferowania środków do ubezpieczyciela AXA. Prowadzony jest tam program inwestycyjny "Tanie oszczędzanie" charakteryzujący się brakiem opłat dystrybucyjnych i niską opłatą za zarządzanie (jedynie 0,5 % w skali roku). Jednakże należy tutaj zauważyć, iż nie każdy fundusz jest obięty tym programem.  Warto więc, po wybraniu właściwej dla nas opcji, sprawdzić to samemu. Mój wybór padł na AXA Ostrożnego Inwestowania. Jaka sam nazwa wskazuje poziom ryzyka jest tutaj niski (inwestycja głównie w bezpieczne instrumenty rynku pieniężnego takie jak obligacje, depozyty czy listy zastawne). Ale taki ma być, gdyż te środku w jakieś części mają zapewnić bezpieczną starość (oczywiście w ramach dywersyfikacji swojego portfela warto też inwestować w jakieś bardziej "agresywne" produkty, ale to temat na inny wpis).

Ponadto można to połączyć z promocją "200 za 2000" i zyskać dodatkowe 200 zł. Aby je zdobyć należy otworzyć konto IKE w AXA TFI do 30/09/20 i przy tym wpisać promocyjny kod - "200za2000". Następnie do końca roku (31/12/20) dokonać wpłaty na co najmniej 2000 zł. Nagroda zostanie wypłacona w postaci zakupu dodatkowych jednostek uczestnictwa w dwóch częściach:

  • 100 zł do 31/03/21;
  • 100 zł do 31/03/22. 

Oznacza to, iż środki należy trzymać w wyżej opisanym towarzystwie do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Co prawda póki co roczna stopa zwrotu nie jest tutaj oszałamiająca, ale na pewno lepsza niż w IKE Millennium. A do tego dochodzi jeszcze bonus promocyjny, który rekompensuje niewielkie ryzyko.


PS Podobna promocja tj. "200 za 2000" dotyczy również indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz