wtorek, 16 lipca 2019

Orlen w portfelu

Zakup akcji Orlen
Co powiecie na to, aby mieć w swoim portfelu akcje jednej z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej? A do tego tańsze paliwo i zniżki na stacjach? To wszystko jest możliwe w ramach programu ORLEN W PORTFELU. Największy polski przedsiębiorca w zamian za zakup co najmniej 50 swoich akcji oferuje:
  • 15 groszy rabatu na 1 litr paliwa Verva 
  • 10 groszy rabatu na 1 litr paliwa Efecta
  • 10 groszy rabatu na 1 litr paliwa LPG
  • 10 % rabatu na ofertę pozapaliwową (za wyjątkiem alkoholu, papierosów i doładowań prepaid)
Zniżka na paliwo obowiązuje dla maksymalnie 300 litrów miesięcznie, co pozwala na roczną oszczędność w wysokości od 360 do 540 zł. Czy to się opłaca?


To zależy dla kogo. Pakiet 50 akcji to koszt około 5.000 zł. Myślę, iż dla osób często goszczących na stacjach Orlen taki program lojalnościowy jest dobrym rozwiązaniem. Za jednym razem możemy tutaj zaoszczędzić na zakupach, zarobić na akcjach (w przypadku ich wzrostu i chęci sprzedaży w przyszłości) jak i ewentualnej co rocznej dywidendzie. W ostatnich latach Orlen regularnie dzielił się zyskiem z akcjonariuszami. Na jedną akcję przypadało około 3 zł minus 19 % podatku. W takim przypadku nasz zysk roczny jeszcze wzrośnie o około 120 zł. W sumie daje to 480 zł lub 660 zł co przy zdeponowaniu 5.000 zł odpowiada standardowej lokacie bankowej o oprocentowaniu odpowiednio prawie 12 % lub przeszło 16 %. Jest to jednak wartość czysto hipotetyczna, gdyż zysk ten może zostać łatwo zniwelowany przez różnicę w cenie w porównaniu z "tańszą" stacją. Minusem jest konieczność założenia rachunku maklerskiego i opłat z nim związanych. Na szczęście do początkowo jedynie uczestniczącego w programie DM PKO BP dołączył mBank  i BOŚ Bank. I właśnie ten ostatni ma najlepszą ofertę tj.  za prowadzenie konta 0 zł i prowizja od obrotu akcjami  w wysokości 0,38 %. Reasumując jest to oferta godna uwagi ze względu na swój walor edukacyjny jak i finansowy. Zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych, którzy wlewają do baku dosyć duże ilości...Ja nie należę do nich i do tego nie ograniczam się do korzystania ze stacji jednej marki, więc pozostaje mi czekać na program kapitałowo-lojalnościowy z innej branży.

Regulamin programu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz