piątek, 13 września 2019

Zmiany, zmiany, zmiany...

Po 14 września już nic nie będzie takie samo. No prawie nic. Zmieni się bowiem sposób logowania do systemów bankowości internetowej. Jest to wynik zastosowania się do zaleceń dyrektywy o usługach płatniczych (PSD2 - Payment Service Directive). Jednym z jej celów jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i finansów konsumentów. Na czym dokładnie będą polegały owe zmiany?
 

Ich przejawem będzie wprowadzenie dwuetapowego procesu weryfikacji tożsamości klientów banku. Oznacza to, iż do zalogowania nie wystarczy jedynie login i hasło, lecz pojawi się konieczność potwierdzenia za pomocą SMS lub poprzez aplikację mobilną. Trzeba tutaj jednak podkreślić, iż nie za każdym razem będziemy proszeni o potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą kodu. Jednocześnie dodatkowe potwierdzenie będzie wymagane za każdym razem przy sprawdzeniu historii konta starszej niż 90 dni. Warto przed tą datą zasięgnąć informacji jakie zamiany w tym zakresie przygotował "nasz" bank.
 
Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w posługiwaniu się kartami płatniczymi (debetowymi i kredytowymi). Wystąpi konieczność wprowadzenia PIN-u po każdych pięciu zbliżeniowych transakcjach poniżej 50 PLN (dotychczas jedynym ograniczeniem była kwota transakcji).  Po wprowadzeniu PIN-u kolejne 5 płatności będzie można wykonać bez jego udziału, po czym cały proces trzeba będzie powtórzyć. Może to być odczytane przez niektórych za utrudnienie, lecz dla nich są także dobre informacje tj.:
  • zmniejszy się odpowiedzialność klienta za nieautoryzowane transakcje płatnicze ze 150 euro na 50 euro (jest to szczególnie ważne przy dostaniu się naszego "plastiku" w niepowołane ręce);
  • zmniejszy się czas na odpowiedź banku na reklamację dotyczącą transakcji płatniczych z 30 dni na 15 dni.
 
I tą optymistyczną informacją kończę ten wpis, aby zajrzeć w jaki sposób będę mógł jutro zalogować się na moje rachunki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz