środa, 25 maja 2022

Nowa oferta obligacji skarbowych

Dzisiaj pojawiła się nowa oferta obligacji skarbowych, które będzie można nabyć od czerwca 2022 r. I tak mamy już trzecią z rzędu podwyżkę oprocentowania (a czwartą w tym roku), a także nowe 1 i 2 roczne emisje.Aktualnie (tj. jeszcze do końca maja 2022 r.) do wyboru są następujące papiery wartościowe:

 • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 1,50 % (OTS) /czerwcowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 3,00 % w stosunku rocznym /.
 
 • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym 3,00 % (DOS) - w sprzedaży tylko do końca maja!
 
 • trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe o oprocentowaniu 3,10 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (TOZ). W kolejnych okresach odsetkowych ich oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M / czerwcowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 5,50 % w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym /.
 
 • czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 3,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (COI). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,00 % / czerwcowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 5,50 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,00 % w drugim /.
 
 • emerytalne dziesięcioletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe o oprocentowaniu 3,70 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (EDO). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,25 % / czerwcowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 5,75 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,25 % w drugim /. 
 
 • rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 3,50 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROS). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,50 % / czerwcowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 5,70 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,50 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.
 
 • rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ o oprocentowaniu 4,00 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym (ROD). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane jako suma wskaźnika inflacji i marży 1,75 % / czerwcowa emisja będzie już oprocentowana na poziomie 6,00 % w pierwszym okresie i sumy wskaźnika inflacji i marży 1,75 % w drugim /. Więcej o nich tutaj.
 

Oprócz tego zostaną wprowadzone dwa nowe rodzaje obligacji tj.
 
 • roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu 5,25 % w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym (ROR). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP (odsetki są wypłacane co miesiąc).
   
 • dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu 5,50 % w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym (DOR). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,25 % (odsetki są wypłacane co miesiąc).


Tym razem oprocentowanie obligacji wzrosło nieco więcej niż poprzednio. W dalszym ciągu najkorzystniejsze są obligacje indeksowane inflacją, gdyż w sposób automatyczny podążają za rynkiem (choć z przesunięciem czasowym, dlatego też ten pierwszy okres zazwyczaj jest niekorzystny). A spośród nich najlepsze są te związane z programem "500+". Nieźle wygląda również oferta nowych papierów powiązanych ze stopą NBP. Aktualnie oprocentowanie konkuruje z najlepszymi ofertami lokat bankowych.

Obligacje skarbowe można kupić całkowicie online (wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku rejestrowego), w oddziałach PKO BP bądź w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Ich gwarantem jest Skarb Państwa. Zainteresowanych zapraszam na stronę źródłową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz