niedziela, 17 listopada 2019

10 sposobów na oszczędzanie

Propozycje oszczędzania pieniędzy
W dobie rosnącej inflacji coraz częściej mniej pieniędzy zostaje nam w portfelu. A co za tym idzie mniej środków możemy przeznaczyć na inne cele niż tylko bieżące opłaty i niezbędną konsumpcję. Nierzadko prowadzi to do większej lub mniejszej frustracji. Wydaje się, iż najłatwiejszym rozwiązaniem jest zwiększenie swoich dochodów poprzez pracę. Pracę można zmienić na bardziej dochodową bądź podjąć się dodatkowego zajęcia. Jednakże nie każdy chce, a przede wszystkim może to zrobić. Dlatego dla takich osób, ale nie tylko nich, optymalnym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków przy utrzymaniu bieżącej stopy życiowej. Na pewno wymaga to od nas kompleksowego podejścia do tematu i niekiedy żelaznej dyscypliny. W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić 10 najlepszych sposobów na oszczędzanie. Dlaczego dziesięć? Dlatego, iż wdrożenie pojedynczych z nich nie spowoduje rewolucji w domowym budżecie. Lecz zgodnie z maksymą "w kupie siła" zastosowanie większości może (a wręcz musi!) spowodować pozytywny efekt w postaci dodatkowych kliku lub kilkunastu złotych miesięcznie. Zapraszam do listy.


1. ZAKUPY

Zakupy stanowią nieodłączną część naszego życia i generują spory wydatek. Dobrym sposobem przed pójściem do sklepu jest sporządzenie listy potrzebnych rzeczy w oparciu o domowe zapasy i aktualną ofertę sprzedawcy. Sama lista chroni nas przed zakupem zupełnie niepotrzebnych materiałów, zaś przez ofertę sprzedawcy należy rozumieć wszelkiego rodzaju promocje i akcje specjalne. Niekiedy warto dokonać zakupy większej ilości (co brzmi na pierwszy rzut oka trochę absurdalnie) z uwagi na niższą cenę jednostkową związaną z ofertą typu "kupuj więcej za mniej". Przede wszystkim chodzi tutaj o artykuły, których jesteśmy pewni wykorzystania w niedalekiej przyszłości, a już na pewno przed upływem ich terminu ważności (w przeciwnym razie wywoła to odwrotny skutek). Na początku jednak jest to pewnego rodzaju zamrożenie pieniędzy, niemniej każda "inwestycja" wymaga pewnego wkładu finansowego. Osobiście robię tak od lat, tym bardziej, iż często oznaczenie okazji zakupowych w sklepach wielkopowierzchniowych jest dalekie od ideałów (dlatego też zawsze sprawdzam aktualną ofertę w gazetce lub w internecie). Warto przy tym połączyć takie zakupy z programami lojalnościowymi (co przekłada się na dodatkowe rabaty) i bankowymi zwrotami za płatności (patrz pkt. 10).

2. ZAMIENNIKI PRODUKTÓW

Niemarkowe nie zawsze znaczy gorsze czyli używaj zamienników produktów. W przypadku produktów spożywczych bądź chemicznych często jest to ten sam produkt, który wypuszcza na rynek ten sam producent. "Budżetowy" produkt zazwyczaj różni od oryginału jedynie nazwa i opakowanie. Jego niższa cena jest z reguły wymuszona przez zamawiającego (czyli daną sieć sklepów) w zamian za wielkość zamówienia, jego magazynowanie i zapewnienie zbytu.

3. KOMUNIKACJA

Tutaj jest także szerokie pole do popisu. Najważniejszy jest wybór optymalnego środka transportu. Niekiedy będzie nim samochód czy autobus, innym razem pociąg czy rower. Jeżeli nasz wybór pada na komunikację zbiorową warto zaopatrzyć się w bilet okresowy. Z reguły im dłuższy tym tańszy w przeliczeniu na jednostkowy. W okresie ładnej pogody niezastąpiony jest rower, dzięki któremu można zaoszczędzić pieniądze, a niekiedy czas (korki!). Sprzyja on również naszej kondycji. Jeżeli jesteśmy "skazani" już na samochód to warto postarać się, aby jego koszty eksploatacyjne były jak niższe. W tym celu można umówić się np. na jego rotacyjne wykorzystywanie ze współpracownikami. Mam tutaj też na myśli tankowanie tańszego, ale dobrego jakościowego paliwa. Na pewno pomogą w tym rożnego benefity organizowane przez największe sieci stacji. Odsyłam również do mojego wcześniejszego wpisu "Jak tankować taniej?" czy "Orlen w portfelu".

4.  MEDIA

Nie będę tutaj odkrywczy i wymienię kilka najważniejszych (ale drobnych) procedur, które warto sukcesywnie wdrożyć:  
  • odłączać nieużywane urządzenia od prądu (ładowarki!);
  • zminimalizować liczbę urządzeń pracujących w trybie czuwania (a tych w obecnych czasach jest coraz więcej);
  • wymienić oświetlenie na energooszczędne;
  • oszczędzać wodę (stosowanie dwustrumieniowej spłuczki w toalecie, prysznic zamiast kąpieli w wannie, używanie perlatorów i wymiana uszczelek przy cieknących kranach itd.);
  • nie uruchamiać nie w pełni załadowanej zmywarki;
  • nie dopuszczać, aby telewizor  czy komputer pracowały w tle tj. jeżeli się z nich w danych momencie nie korzysta;
  • zamykać dopływ ciepła w czasie wietrzenia pomieszczeń.
5. TELEKOMUNIKACJA
 
Każdy musi się przyjrzeć obecnym swoich rachunkom i porównać je z ofertą konkurencji. Trzeba się przy tym zastanowić czy z tych wszystkich usług korzystamy i są one nam niezbędne. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to czasem kilka z nich można połączyć u jego operatora i tym samym otrzymać sporą zniżkę.  Często też nie trzeba wiele zmienić, wystarczy trochę "postraszyć" obecnego dostawcę. W tym celu najlepiej działa złożenie wypowiedzenie (oczywiście jeżeli nie wiąże nas już umowa na czas określony) i uruchomić Dział Utrzymania Klienta. Jak wynika z nazwy ma on na celu skłonienie klienta do rezygnacji z wypowiedzenia i z reguły może on zaproponować o wiele korzystniejszą ofertę niż tradycyjny konsultant. Zaś w przypadku braku satysfakcjonującej nas propozycji należy nie bać się zmian. Wszakże nie tylko w bankowości często najbardziej docenia się nowych klientów.

6. UBRANIA

W tym przypadku namawiam do korzystania z szerokiego rodzaju promocji i ofert wyprzedaży. Można na tym sporo zaoszczędzić, gdyż największe obniżki dochodzą nawet do 90 % standardowej oferty. Jest też kwestia niemarkowych ubrań.  Nierzadko ta sama azjatycka szwalnia szyje bardzo podobne ubrania pod "droższą" i "tańszą" markę. To, którą wybierzemy zależy wyłącznie od nas. W obwodzie są też rożnego rodzaju  sklepy typu "Second Hand", w którym można nieraz wyrwać bardzo dobrą gatunkowo odzież za grosze. Innym sposobem jest wymieniane się lub pożyczanie sobie ubrań z rodziną bądź przyjaciółmi.

7. ROZRYWKA

Każdy od czasu do czasu potrzebuje chwili wytchnienia. W końcu "nie samą pracą żyje człowiek". I na tym też można nieco zaoszczędzić. Wystarczy korzystać z licznych promocji oferowanych przez różnego rodzaju podmioty począwszy od dostawców jedzeni, sieci kin kończąc na usługach związanych z wypoczynkiem. Najpopularniejsze z nich to kupony rabatowe, zniżki na konkretnie dni czy okresy,  zakupy przez internet z wykorzystaniem programów cashback czy też na platformach zakupowych typu groupon. Namawiam także do śledzenie lokalnych wydarzeń. W tym celu można zapisać się do jakiegoś newslettera, który co tydzień przesyła informacje dotyczące interesujących nas tematów. Z reguły można tam znaleźć jakiś fajny sposób na darmowy relaks.

8. ZBĘDNE PRZEDMIOTY

Sprzedaj zbędne przedmioty. Warto pozbyć się z domu nieużywanych przedmiotów, a mogą nimi być ubrania, zabawki czy sprzęt. Nie dość, iż w ten sposób pozbędziemy się "gratów" z domu to jeszcze odzyskamy część włożonych częściej pieniędzy. Sam tak robię, wystawiając od czasu do czasu różne artykuły na popularne serwisy ogłoszeniowe.

9. ZDROWIE

Dbaj o zdrowie. Tutaj nie trzeba nic dodawać, bowiem każdy to wie, iż lepiej (i na pewno taniej) zapobiegać niż leczyć.

10. FINANSE OSOBISTE

Ten punkt to idea tego bloga, więc nierzadko tutaj gości. Aby poczynić oszczędności należy w pierwszej kolejności uporządkować swoje finanse. Mam tutaj na myśli wszelkiego rodzaju rachunki, kredyty i inwestycji. Sprawić, aby generowały one dla nas jak największy zysk (inwestycje) bądź była jak najmniejszym kosztem (kredyty). Warto przy tym korzystać z licznych (opisywanych na blogu - zapraszam do skorzystania) promocji bankowych, jednakże zawsze mierząc siły na zamiary.

I to w zasadzie byłoby na tyle. Z pewnością tych metod można można wymienić o wiele więcej. Ja pokusiłem się (na razie) tylko o 10. Niemniej życzę każdemu, aby chociażby te 10 udało się wdrożyć:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz